Winter Olympics Preview - TeamGB's chances - The Gambling Times

Winter Olympics Preview – TeamGB’s chances

We look ahead to the 23rd Winter Olympics taking place in Pyeongchang in South Korea and what might transpire for the British athletes.

Great Britain has sent its largest ever squad of 59 athletes to the games, and they are looking to beat their record medal haul of four – which they achieved in 1924 and last time out in 2014.

We go through each British athlete competing in South Korea and we highlight those considered a medal chances with their odds, whilst also giving you a full schedule for the British athletes.

All odds are provided by Unibet, and we spoke to Alistair Gill to get the lowdown on how much British interest there has been.

“Although our UK punters have done what they can to get stuck into the Winter Olympics, they’ve struggled to be overly patriotic to GBs chances as a whole, perhaps unsurprisingly,” he said.

“They have however got behind our medal chances; in the Woman’s 500m Short Track speed skating Elise Christie has seen over 90% of the money, whilst we have seen a fair chunk for defending champion Lizzie Yarnold in the Skeleton at a generous looking 20/1.

“In the curling, where team GB looks to have at least an outside medal chance in both the men’s and women’s disciplines, our UK punters have certainly seen this as a chance to add to the tally, over 30% of all money in across the 2 events coming for team GB.

“In the overall medal table markets however it is a very different story, with team GB being completely friendless from within the UK.

“At 4/6 Norway are strong favourites to top the Gold Medal table come the 25th Feb. Although it looks tough for anyone to top the Norwegians, our players seem more than happy to oppose them, seeing perhaps a bit of value in the most popular pick America, at 7/1, followed by Canada at 23/2.”

TEAM GB SQUAD – Medal chances in Italics

Alpine skiing
Dave Ryding – men’s slalom – Winner 50/1 Medal 9/1
Laurie Taylor – men’s slalom
Charlie Guest – women’s slalom
Alex Tilley – women’s giant slalom
women’s slalom

Biathlon
Amanda Lightfoot – women’s 7.5km sprint

Bobsleigh
Lamin Deen – men’s pilot – Winner 33/1
Brad Hall – men’s pilot – Winner 40/1
Greg Cackett – brakeman
Joel Fearon – brakeman
Nick Gleeson – brakeman
Andrew Matthews – brakeman
Toby Olubi – brakeman
Ben Simons – brakeman
Mica McNeil – women’s pilot – Winner 150/1
Mica Moore  – brakewoman

Cross-Country skiing
Andrew Musgrave – 15km freestyle – Winner 50/1 Medal 23/2
30km skiathlon – Winner 100/1 Medal 20/1
Team sprint relay – Winner 60/1
Callum Smith – 15km freestyle
30km skiathlon
Team sprint relay – Winner 60/1
Andrew Young – 15km freestyle
30km skiathlon
Team sprint relay – Winner 60/1
Annika Taylor – 15km skiathlon
10km freestyle
Cross country individual sprint finals

Curling
Men’s team: Winner 16/1 Medal 2/1
Kyle Smith (skip)  
Cammy Smith
Kyle Waddell
Thomas Muirhead
Glen Muirhead
Women’s team: Winner 13/2 9/10
Eve Muirhead (skip), 27
Anna Sloan
Vicki Adams
Lauren Gray
Kelly Schafer 

Figure skating
Ice Dancing – Nick Buckland & Penny Coomes

Freestyle skiing
James Woods – men’s slopestyle – Winner 22/1 Medal 5/1
Tyler Harding – men’s slopestyle – Winner 150/1 Medal 40/1
Izzy Atkin – women’s slopestyle – Winner 10/1 Medal 5/2
Katie Summerhayes – women’s slopestyle – Winner 40/1 Medal 10/1
Murray Buchan – men’s halfpipe – Winner 66/1 Medal 14/1
Peter Speight – men’s halfpipe – Winner 80/1 Medal 20/1
Alexander Glavatsky-Yeadon – men’s halfpipe – Winner 100/1 Medal 25/1
Rowan Cheshire – women’s halfpipe – Winner 50/1 Medal 11/1
Molly Summerhayes – women’s halfpipe – Winner 100/1 Medal 25/1
Lloyd Wallace – men’s aerials – Winner 100/1 Medal 22/1
Emily Sarsfield – women’s ski cross – Winner 300/1 Medal 100/1

Luge
Adam Rosen – men’s singles event – Winner 500/1
Rupert Staudinger – men’s singles event – Winner 1000/1

Short track speed skating
Elise Christie – women’s 500m Winner 11/4 Medal 4/9
1000m – Winner 17/1 Medal 2/1
1500m – Winner 20/1 Medal 11/4
Charlotte Gilmartin – women’s 500m
1000m
1500m
Kathryn Thomson – women’s 500m
1000m
1500m
Farrell Treacy – men’s 1000m
Joshua Cheetham – men’s 1000m

Skeleton
Men’s:
Dominic Parsons – Winner 66/1
Jerry Rice – Winner 250/1

Women’s:
Lizzy Yarnold – Winner 18/1
Laura Deas – Winner 20/1

Snowboarding
Billy Morgan – men’s slopestyle
Big Air – Winner 50/1 Medal 11/1 
Jamie Nicholls – men’s slopestyle
Rowan Coultas – men’s slopestyle
Aimee Fuller – women’s slopestyle
Zoe Gillings-Brier – women’s snowboard cross

Team GB Schedule

Saturday, Feb 10
Annika Taylor Women’s 15km skiathlon 7.15am
Elise Christie, Charlotte Gilmartin, Kathryn Thomson 500m heats 10am
Jamie Nicholls, Billy Morgan Men’s slopestyle qualifying 10am
Adam Rosen, Rupert Staudinger Luge heats 10.10am
Amanda Lightfoot Biathlon, Women’s 7.5km sprint 11.15am
Sunday, Feb 11
Jamie Nicholls Slopestyle final 1am
Andrew Musgrave, Callum Smith Men’s 15km skiathlon 6.15am
Adam Rosen, Rupert Staudinger Luge heats 9.50am
Monday, Feb 12
Alex Tilley Women’s giant slalom 1.15am
Amanda Lightfoot Women’s 10km pursuit 10.10am
Tuesday, Feb 13
Andrew Young Cross country individual sprint finals 8.30am
Elise Christie, Charlotte Gilmartin, Kathryn Thomas Women’s 500m final 10am
Farrell Treacy, Joshua Cheetham 1,000m qualification 10.26am
Annika Taylor Cross country individual sprint finals 11am
Wednesday, Feb 14
GB men’s, women’s curling team Round robin 12.05am, 5.05am, 11.05am
Alex Tilley, Charlie Guest Women’s slalom 1.15am, 4.45am
Amanda Lightfoot women’s 15km individual 11.05am
Thursday, Feb 15
GB women’s curling team Round robin 12.05am, 11.05am
Dom Parsons, Jerry Rice Skeleton heats 1am
GB men’s curling team Round robin 5.05am
Annika Taylor Women’s 10km individual 6.30am
Friday, Feb 16
Zoe Gillings-Brier Snowboarding 3.15am
Andrew Musgrave, Andrew Young, Callum Smith Men’s 15km individual 6am
Lizzy Yarnold Skeleton 11.20am
GB men’s curling team Round robin 11.05am
Dom Parsons, Jerry Rice Skeleton 12.30am
Saturday, Feb 17
Izzy Atkin, Katie Summerhayes Women’s slopestyle 4am
GB men’s curling Round robin 5.05am
Elise Christie, Charlotte Gilmartin, Kathryn Thomson Women’s 1500m speed skating 10am
Farrell Treacy, Joshua Cheetham Men’s 1000m speed skating 10am
Lloyd Wallace Men’s aerial skiing 11am
Amanda Lightfoot Women’s 12.5km mass start 11.15am
Lizzy Yarnold Skeleton final 11.20am
Sunday, Feb 18
James Woods, Tyler Harding Men’s slopestyle qualifying 1.15am, 4.15am
GB women’s curling Round robin 05.05am
GB men Two-man bobsleigh heats 11.05am
GB men’s curling Round robin 11.05am
Monday, Feb 19
Aimee Fuller Women’s big air qualifying 12.30am
Penny Coomes, Nick Buckland Ice dancers 1am
Rowan Cheshire, Molly Summerhayes Women’s halfpipe qualifying 1am
GB men’s curling Round robin 5.05am
GB women’s curling Round robin 11.05am
GB men Two-man bobsleigh heats 11.15am
Tuesday, Feb 20
GB men’s curling Round robin 12.05am
Penny Coomes, Nick Buckland Ice dancers 1am
Rowan Cheshire, Molly Summerhayes Women’s halfpipe final 1.30am
Murray Buchan, Peter Speight, Alexander Glavatsky-Yeadon Ski halfpipe qualifications 4am
GB women’s curling Round robin 5.05am
Elise Christie Women’s 1,000m speed-skating 10am
GB women Women’s bobseligh 11.50am
Wednesday, Feb 21
GB women’s curling Round robin 12.05am
Billy Morgan, Jamie Nicholls Men’s big air qualifying 12.30am
GB men’s curling Round robin 5.05am
Andrew Musgrave, Andrew Young, Callum Smith Men’s cross country sprint semi 10am
Mica McNeill, Mica Moore Women’s bobsleigh heats 11.40am
Thursday, Feb 22
Dave Ryding, Laurie Taylor Men’s slalom 1.15am, 4.45am
Murray Buchan, Peter Speight, Alexander Glavatsky-Yeadon Men’s halfpipe final 2.30am
Elise Christie, Charlotte Gilmartin, Kathryn Thomson Women’s 1000m speed skating finals 10am
GB men Curling semifinals 11.05am
Friday, Feb 23
Aimee Fuller Women’s big air final 12.30am
Emily Sarsfield Women’s alpine combined 4.15am
GB men and women Curling semifinals 6.35am
Saturday, Feb 24
GB men Four-man bobsleigh heats 12.30am
Billy Morgan, Jamie Nicholls Men’s big air final 1am
Dave Ryding, Charlie Guest, Alex Tilley, Laurie Taylor Alpine Skiing 2am
Andrew Musgrave 50km classic 5am
GB men and women Curling men’s gold match, women’s bronze match 6.35am, 11.05am
Sunday, Feb 25
GB women Women’s curling gold medal match 12.05am
GB men Four-man bobsleigh heats 12.30am

Related Stories

Preview

Premier League Saturday Preview

The Premier League's top-three - only separated on goal-difference - are all in action on Saturday as the top-flight returns following the international week.

Exclusive

Nabil Fekir still in Liverpool’s thoughts

Nabil Fekir is still in Liverpool's thinking, and the player would love to make the move to Anfield.

Reaction

Wenger ready to return

Former Arsenal boss Arsene Wenger has confirmed that he plans on returning to management in the New Year.

Preview

Racing Daily with BetVictor – Oct 19

A look at Friday's racing action with BetVictor's Charlie McCann.

Betting Calculator



Launch as pop-out window

Accumulator Calculator